ST LDK130M29R
LDK130M29R picture photo
Mfg. Part Number
LDK130M29R
Brief Description
IC REG LDO 2.9V 0.3A SOT23-5
Datasheet Download
LDK130M29R.pdf
Availability of LDK130M29R
QUANTITY
LDK130M29R Order Process
Ship out your order
Specifications of LDK130M29R
Internal Part NumberEIS-LDK130M29R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.9V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LDK130M29R
Related LinksLDK13, LDK130M29R Datasheet, ST Distributor
LDK130M29R Details Description
Related parts for LDK130M29R
RES SMD 732 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 12-MLF datasheet.pdf
CONN FIBER SC PLUG SMPLX 125UM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.665" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 18K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf