ST LDK130PU12R
LDK130PU12R picture photo
Mfg. Part Number
LDK130PU12R
Brief Description
IC REG LDO 1.2V 0.3A 6DFN
Datasheet Download
LDK130PU12R.pdf
Availability of LDK130PU12R
QUANTITY
LDK130PU12R Order Process
Ship out your order
Specifications of LDK130PU12R
Internal Part NumberEIS-LDK130PU12R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.2V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input1.9 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-XFDFN
Supplier Device Package6-DFN (1.2x1.3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LDK130PU12R
Related LinksLDK13, LDK130PU12R Datasheet, ST Distributor
LDK130PU12R Details Description
Related parts for LDK130PU12R
CONN HEADR BRKWAY .100 74POS STR datasheet.pdf
RES SMD 1.1 OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 66POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES 1.33M OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
FUS 600V T/D CLASS CC 10A datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 264MA 2.16 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 474MA 1.8 OHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CAP CER 820PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf