ST LDLN015PU10R
LDLN015PU10R picture photo
Mfg. Part Number
LDLN015PU10R
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1V 0.15A 6DFN
Datasheet Download
LDLN015PU10R.pdf
Availability of LDLN015PU10R
QUANTITY
LDLN015PU10R Order Process
Ship out your order
Specifications of LDLN015PU10R
Internal Part NumberEIS-LDLN015PU10R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2.1 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-UFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-DFN (2x2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LDLN015PU10R
Related LinksLDLN01, LDLN015PU10R Datasheet, ST Distributor
LDLN015PU10R Details Description
Related parts for LDLN015PU10R
RES SMD 137 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BOARD DEMO FOR MC9S12P datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 6POS datasheet.pdf
LOADING FIXTURE datasheet.pdf
NON PLUG-INLOW TEMP VERS SIDE datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 5.8VOUT 50W datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
TIP, INSERTER, LEFT, CHAMP datasheet.pdf
ATTENUATOR SMA QPL SCREENED datasheet.pdf
CAP FILM 24NF 3.5% 1600VDC RAD datasheet.pdf
TV 8C 8#16 PIN PLUG datasheet.pdf
560UF 450V 35X70MM 85C 10000H datasheet.pdf