| Internal Part Number | EIS-LDQ-M282RI | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | LEDs | |
| RoHS Information | RoHS Cert of Compliance | |
| Standard Package | 15 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | Display Modules - LED Character and Numeric | |
| Series | - | |
| Number of Characters | 4 | |
| Size / Dimension | 0.402" H x 1.268" W x 0.228" D (10.20mm x 32.20mm x 5.80mm) | |
| Digit/Alpha Size | 0.28" (7.00mm) | |
| Display Type | 7-Segment | |
| Common Pin | Common Anode | |
| Color | Green | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2.2V | |
| Current - Test | 10mA | |
| Millicandela Rating | 2.2mcd | |
| Wavelength - Peak | 565nm | |
| Power Dissipation (Max) | 105mW | |
| Package / Case | 12-DIP (0.300", 7.62mm) | |