Lumex, Inc. LDQ-N284RI
LDQ-N284RI picture photo
Mfg. Part Number
LDQ-N284RI
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LED Character and Numeric
Brief Description
LED DISP .28" QUAD CC 635NM RED
Datasheet Download
LDQ-N284RI.pdf
Availability of LDQ-N284RI
QUANTITY
LDQ-N284RI Order Process
Ship out your order
Specifications of LDQ-N284RI
Internal Part NumberEIS-LDQ-N284RI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLEDs
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package15
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LED Character and Numeric
Series-
Number of Characters4
Size / Dimension0.402" H x 1.268" W x 0.228" D (10.20mm x 32.20mm x 5.80mm)
Digit/Alpha Size0.28" (7.00mm)
Display Type7-Segment
Common PinCommon Cathode
ColorRed
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2V
Current - Test10mA
Millicandela Rating5mcd
Wavelength - Peak635nm
Power Dissipation (Max)105mW
Package / Case12-DIP (0.300", 7.62mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LDQ-N284RI
Related LinksLDQ-N, LDQ-N284RI Datasheet, Lumex, Inc. Distributor
LDQ-N284RI Details Description
Related parts for LDQ-N284RI
CABLE TIE 2PIECE 11.0" datasheet.pdf
BOARD PROGRAMMING ST7 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 5V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY ESD EXT SHAFT REV datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 10 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 59K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE SOCKET 4POLE datasheet.pdf
LED HDWR STANDOFF 3MM/5MM BLACK datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf