Nichicon LDQ2G151MERYGA
LDQ2G151MERYGA picture photo
Mfg. Part Number
LDQ2G151MERYGA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
LDQ2G151MERYGA.pdf
Availability of LDQ2G151MERYGA
QUANTITY
LDQ2G151MERYGA Order Process
Ship out your order
Specifications of LDQ2G151MERYGA
Internal Part NumberEIS-LDQ2G151MERYGA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesDQ
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current830mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LDQ2G151MERYGA
Related LinksLDQ2G15, LDQ2G151MERYGA Datasheet, Nichicon Distributor
LDQ2G151MERYGA Details Description
Related parts for LDQ2G151MERYGA
JUMPER-H1504TR/A2015R/X 6" datasheet.pdf
CONVER DC/DC 0.8 3.63V @ 30A SIP datasheet.pdf
DIP CABLE - CDP16S/AE16M/CDP16S datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
CBL 12POS 0.5MM JMPR TYPE D 2" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 67.3 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 953K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 66POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CRYSTAL 6.00 MHZ 20.0 PF SMD datasheet.pdf
CAP FILM 240PF 3.5% 2000VDC RAD datasheet.pdf