Nichicon LDQ2G271MERZGA
LDQ2G271MERZGA picture photo
Mfg. Part Number
LDQ2G271MERZGA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
LDQ2G271MERZGA.pdf
Availability of LDQ2G271MERZGA
QUANTITY
LDQ2G271MERZGA Order Process
Ship out your order
Specifications of LDQ2G271MERZGA
Internal Part NumberEIS-LDQ2G271MERZGA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesDQ
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.22A
Impedance-
Lead Spacing0.335" (8.50mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)2.441" (62.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LDQ2G271MERZGA
Related LinksLDQ2G27, LDQ2G271MERZGA Datasheet, Nichicon Distributor
LDQ2G271MERZGA Details Description
Related parts for LDQ2G271MERZGA
CONN EDGECARD 210PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
RES 73.2K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 16V 10% 2312 datasheet.pdf
VTM CURRENT MULTIPLIER EVAL BOAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CAP FILM 0.82UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 2.34K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
POT SLIDE 10K OHM .25W 45MM datasheet.pdf
BOX S STEEL 15.75"L X 11.81"W datasheet.pdf
CAP FILM 390PF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf