Lumex, Inc. LDS-CA12RI
LDS-CA12RI picture photo
Mfg. Part Number
LDS-CA12RI
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LED Character and Numeric
Brief Description
LED 7-SEG 1.0 SNGL GRN CC DIRECT
Datasheet Download
LDS-CA12RI.pdf
Availability of LDS-CA12RI
QUANTITY
LDS-CA12RI Order Process
Ship out your order
Specifications of LDS-CA12RI
Internal Part NumberEIS-LDS-CA12RI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLEDs
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package21
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LED Character and Numeric
Series-
Number of Characters1
Size / Dimension1.339" H x 0.945" W x 0.413" D (34.00mm x 24.00mm x 10.50mm)
Digit/Alpha Size1.00" (25.40mm)
Display Type7-Segment
Common PinCommon Cathode
ColorGreen
Voltage - Forward (Vf) (Typ)4.4V
Current - Test10mA
Millicandela Rating6.3mcd
Wavelength - Peak565nm
Power Dissipation (Max)105mW
Package / Case10-DIP (1.200", 30.48mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LDS-CA12RI
Related LinksLDS-C, LDS-CA12RI Datasheet, Lumex, Inc. Distributor
LDS-CA12RI Details Description
Related parts for LDS-CA12RI
CAP ALUM 22UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
DIODE PIN 100V 100MA SOT323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SDRAM 256MBIT 166MHZ 54TSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1000V 30A ISOPLUS264 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS DL R/A 3.05MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS SKT datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 24VOUT 75W datasheet.pdf