Artesyn Embedded Technologies LDS100-24-H04
LDS100-24-H04 picture photo
Mfg. Part Number
LDS100-24-H04
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED SUP CC/CV AC/DC
Datasheet Download
LDS100-24-H04.pdf
Availability of LDS100-24-H04
QUANTITY
LDS100-24-H04 Order Process
Ship out your order
Specifications of LDS100-24-H04
Internal Part NumberEIS-LDS100-24-H04
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
3D ModelLDS100.stp
Standard Package120
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesLDS100
TypeConstant Current, Voltage
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output24V
Current - Output (Max)4.1A
Power (Watts)100W
Voltage - Isolation-
DimmingAnalog, PWM
FeaturesOTP, OVP, SCP
RatingsIP67
Operating Temperature-40°C ~ 90°C
Efficiency90%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension8.46" L x 1.65" W x 1.18" H (215.0mm x 42.0mm x 30.0mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, CSA, EN, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LDS100-24-H04
Related LinksLDS100, LDS100-24-H04 Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
LDS100-24-H04 Details Description
Related parts for LDS100-24-H04
FIXED IND 27UH 330MA 1.05 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 2.5UH 2.6A 18 MOHM SMD datasheet.pdf
IC GATE OR 2CH 4-INP 14-SO datasheet.pdf
RES 634 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 10V datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG WHITE datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
LED XLAMP 80CRI 2SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT PIN datasheet.pdf