Artesyn Embedded Technologies LDS100-31-H04
LDS100-31-H04 picture photo
Mfg. Part Number
LDS100-31-H04
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED SUP CC/CV AC/DC
Datasheet Download
LDS100-31-H04.pdf
Availability of LDS100-31-H04
QUANTITY
LDS100-31-H04 Order Process
Ship out your order
Specifications of LDS100-31-H04
Internal Part NumberEIS-LDS100-31-H04
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
3D ModelLDS100.stp
Standard Package120
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesLDS100
TypeConstant Current, Voltage
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)264VAC
Voltage - Output0 ~ 31 V
Current - Output (Max)3.16A
Power (Watts)100W
Voltage - Isolation-
DimmingAnalog, PWM
FeaturesOTP, OVP, SCP
RatingsIP67
Operating Temperature-40°C ~ 90°C
Efficiency90%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension8.46" L x 1.65" W x 1.18" H (215.0mm x 42.0mm x 30.0mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, CSA, EN, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LDS100-31-H04
Related LinksLDS100, LDS100-31-H04 Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
LDS100-31-H04 Details Description
Related parts for LDS100-31-H04
VARISTOR 6.4V 150A 1206 datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
RES 29.4 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.1M OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
RES 180K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
MAGNETICS RF TRANSFORMER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf