ST LDS3985PU33R
LDS3985PU33R picture photo
Mfg. Part Number
LDS3985PU33R
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.3A 6DFN
Datasheet Download
LDS3985PU33R.pdf
Availability of LDS3985PU33R
QUANTITY
LDS3985PU33R Order Process
Ship out your order
Specifications of LDS3985PU33R
Internal Part NumberEIS-LDS3985PU33R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsLDS3985XX33 View All Specifications
LDS3985XX33 View All Specifications
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.15V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-VDFN Exposed Pad
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LDS3985PU33R
Related LinksLDS398, LDS3985PU33R Datasheet, ST Distributor
LDS3985PU33R Details Description
Related parts for LDS3985PU33R
RES ARRAY 4 RES 5.1 OHM 1206 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 80V 1A SMA datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 35mA Backlight 10-VSON (3x3) datasheet.pdf
CONN RACK & PANEL MALE 42POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER 78POS GOLD SMD datasheet.pdf
KIT EVAL SI52111-B6 datasheet.pdf
INSERT MALE 7POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.3V datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf