ST LDS3985PU33RY
LDS3985PU33RY picture photo
Mfg. Part Number
LDS3985PU33RY
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.3A 6DFN
Datasheet Download
LDS3985PU33RY.pdf
Availability of LDS3985PU33RY
QUANTITY
LDS3985PU33RY Order Process
Ship out your order
Specifications of LDS3985PU33RY
Internal Part NumberEIS-LDS3985PU33RY
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
SeriesAutomotive, AEC-Q100
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.15V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-VDFN
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LDS3985PU33RY
Related LinksLDS398, LDS3985PU33RY Datasheet, ST Distributor
LDS3985PU33RY Details Description
Related parts for LDS3985PU33RY
RES 18K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 500 OHM 10% 600W datasheet.pdf
IC DAC 16-BIT DUAL LP 32-LQFP datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 400MW ALF2 datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
BAROMETER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 1.5K OHM 20SOIC datasheet.pdf