XP Power LDU4860S250-WD
LDU4860S250-WD picture photo
Mfg. Part Number
LDU4860S250-WD
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED SUPPLY CC BUCK 2-57V 250MA
Datasheet Download
LDU4860S250-WD.pdf
Availability of LDU4860S250-WD
QUANTITY
LDU4860S250-WD Order Process
Ship out your order
Specifications of LDU4860S250-WD
Internal Part NumberEIS-LDU4860S250-WD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package10
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesLDU48
TypeConstant Current
TopologyBuck
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)7V
Voltage - Input (Max)60V
Voltage - Output2 ~ 57 V
Current - Output (Max)250mA
Power (Watts)14W
Voltage - Isolation-
DimmingAnalog, PWM
FeaturesRemote On/Off, SCP
RatingsIP67
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency97%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension1.25" L x 0.80" W x 0.49" H (31.8mm x 20.3mm x 12.5mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsEN
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LDU4860S250-WD
Related LinksLDU4860, LDU4860S250-WD Datasheet, XP Power Distributor
LDU4860S250-WD Details Description
Related parts for LDU4860S250-WD
JUMPER M3X7 datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS STR GOLD T/H datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 5% 1/32W 01005 datasheet.pdf
OSC XO 44.736MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT OTP OCP HV 8DIP datasheet.pdf
PTC RESETTABLE RADIAL 16V 11A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 16A SPDT datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
AC ADPT 9VDC/300MA CENTER + datasheet.pdf