Arcolectric LE177WL39007
LE177WL39007 picture photo
Mfg. Part Number
LE177WL39007
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
INDICATOR LIGHT 12V LED RED
Datasheet Download
LE177WL39007.pdf
Availability of LE177WL39007
QUANTITY
LE177WL39007 Order Process
Ship out your order
Specifications of LE177WL39007
Internal Part NumberEIS-LE177WL39007
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
Series-
TypeLED
Lamp ColorRed
Lens ColorRed
Lens TransparencyDiffused
RatingsDC
Voltage12V
Current20mA
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.50" (12.70mm)
Lens Style/SizeRound with Flat Top
Millicandela Rating-
Wavelength - Peak-
Viewing Angle-
Termination StyleWire Leads - 8" (203.20mm)
Ingress Protection-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LE177WL39007
Related LinksLE177W, LE177WL39007 Datasheet, Arcolectric Distributor
LE177WL39007 Details Description
Related parts for LE177WL39007
CAP ALUM 3900UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 5MM datasheet.pdf
RES SMD 84.5 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC UNIV BUS DVR 10BIT 56TSSOP datasheet.pdf
IMPACT BP 3X10 OPEN SN/PB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
RES 147 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 63V AXIAL datasheet.pdf
25+25 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
CONN FFC TOP 35POS 0.50MM R/A datasheet.pdf