Arcolectric LE177WL39007
LE177WL39007 picture photo
Mfg. Part Number
LE177WL39007
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
INDICATOR LIGHT 12V LED RED
Datasheet Download
LE177WL39007.pdf
Availability of LE177WL39007
QUANTITY
LE177WL39007 Order Process
Ship out your order
Specifications of LE177WL39007
Internal Part NumberEIS-LE177WL39007
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
Series-
TypeLED
Lamp ColorRed
Lens ColorRed
Lens TransparencyDiffused
RatingsDC
Voltage12V
Current20mA
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.50" (12.70mm)
Lens Style/SizeRound with Flat Top
Millicandela Rating-
Wavelength - Peak-
Viewing Angle-
Termination StyleWire Leads - 8" (203.20mm)
Ingress Protection-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LE177WL39007
Related LinksLE177W, LE177WL39007 Datasheet, Arcolectric Distributor
LE177WL39007 Details Description
Related parts for LE177WL39007
RES 110 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT MINI DIN 6P VRT UNSHLD datasheet.pdf
VARIABLE TRANSFORMER 140V 10A datasheet.pdf
BOARD EVAL ENGINEERING PRE-PROD datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON RECTANGULAR BLUE datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 562 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 32POS VERT GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 280MA 1.848 OHM datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf