Arcolectric LE275C39007
LE275C39007 picture photo
Mfg. Part Number
LE275C39007
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
INDICATOR LIGHT 12V LED RED
Datasheet Download
LE275C39007.pdf
Availability of LE275C39007
QUANTITY
LE275C39007 Order Process
Ship out your order
Specifications of LE275C39007
Internal Part NumberEIS-LE275C39007
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
Series-
TypeLED
Lamp ColorRed
Lens ColorRed
Lens TransparencyDiffused
RatingsDC
Voltage12V
Current20mA
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.39" (9.91mm)
Lens Style/SizeRound with Flat Top
Millicandela Rating-
Wavelength - Peak-
Viewing Angle-
Termination Style-
Ingress Protection-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LE275C39007
Related LinksLE275, LE275C39007 Datasheet, Arcolectric Distributor
LE275C39007 Details Description
Related parts for LE275C39007
CONN FFC BOTTOM 8POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.225V SOT23 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 125V datasheet.pdf
EMITTER IR 940NM 65MA 0603 datasheet.pdf
RES 7.15 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
IC DGTL AMP INTELLIGENT 72QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf