ST LE45ABZ-TR
LE45ABZ-TR picture photo
Mfg. Part Number
LE45ABZ-TR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 4.5V 0.1A TO92-3
Datasheet Download
LE45ABZ-TR.pdf
Availability of LE45ABZ-TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LE45ABZ-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of LE45ABZ-TR
Internal Part NumberEIS-LE45ABZ-TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output4.5V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.2V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 18V
Current - Limit (Min)150mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
Supplier Device PackageTO-92-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LE45ABZ-TR
Related LinksLE45A, LE45ABZ-TR Datasheet, ST Distributor
LE45ABZ-TR Details Description
Related parts for LE45ABZ-TR
20 PIN DIP HEADER datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 72POS R/A datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CAP CER 9000PF 400VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 10UF 100V X7S SMD datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CMOS 20PPM 5X7MM datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT PINS datasheet.pdf