ST LE45CD-TR
LE45CD-TR picture photo
Mfg. Part Number
LE45CD-TR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 4.5V 0.1A 8SO
Datasheet Download
LE45CD-TR.pdf
Availability of LE45CD-TR
QUANTITY
LE45CD-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of LE45CD-TR
Internal Part NumberEIS-LE45CD-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsLE45C View All Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output4.5V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.2V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 18V
Current - Limit (Min)150mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LE45CD-TR
Related LinksLE45, LE45CD-TR Datasheet, ST Distributor
LE45CD-TR Details Description
Related parts for LE45CD-TR
CAP CER 43PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP CER 16PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS VERT DL TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
I2 DIE 12-10 ACP (190280014) datasheet.pdf
RES 13 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 62K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
IC OFFLINE SW 100MA 650V 12ESOP datasheet.pdf