SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands LE75S28CD
LE75S28CD picture photo
Mfg. Part Number
LE75S28CD
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED SUPPLY CC AC/DC 13-27V 2.94A
Datasheet Download
LE75S28CD.pdf
Availability of LE75S28CD
QUANTITY
LE75S28CD Order Process
Ship out your order
Specifications of LE75S28CD
Internal Part NumberEIS-LE75S28CD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesLE75S-CD
TypeConstant Current
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output13 ~ 27 V
Current - Output (Max)2.94A
Power (Watts)75W
Voltage - Isolation-
DimmingAnalog
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
RatingsIP67
Operating Temperature-35°C ~ 70°C
Efficiency87%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension5.91" L x 2.66" W x 1.46" H (150.0mm x 67.5mm x 37.0mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, CSA, EN, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LE75S28CD
LE75S28CD Details Description
Related parts for LE75S28CD
DIODE GEN PURP 200V 20A TO220FP datasheet.pdf
SIDAC/FUSE SYM 4CH 320V 250A SIP datasheet.pdf
IC FPGA 408 I/O 575MBGA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 100A TDSON-8 datasheet.pdf
ENCODER REFL OPT 1CH 75LPI 5V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
SMARTSTEP JR MTR 200W W/BRK datasheet.pdf
RES 32.4K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf