Thomas Research Products LED100W-057-C1750-D
LED100W-057-C1750-D picture photo
Mfg. Part Number
LED100W-057-C1750-D
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED SUPPLY CC AC/DC 19-57V 1.75A
Datasheet Download
LED100W-057-C1750-D.pdf
Availability of LED100W-057-C1750-D
QUANTITY
LED100W-057-C1750-D Order Process
Ship out your order
Specifications of LED100W-057-C1750-D
Internal Part NumberEIS-LED100W-057-C1750-D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Drivers Overview
Design ResourcesLighting Product Selector
3D ModelLED-90W, LED-100W.stpLED-90W, LED-100W.igs
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesLED-100W
TypeConstant Current
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output19 ~ 57 V
Current - Output (Max)1.75A
Power (Watts)100W
Voltage - Isolation-
DimmingAnalog
FeaturesOCP, OVP, SCP
RatingsIP66
Operating Temperature-30°C ~ 65°C
Efficiency90%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension6.42" L x 2.81" W x 1.83" H (163.0mm x 71.3mm x 46.5mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, CSA, cULus, EN
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LED100W-057-C1750-D
Related LinksLED100W-0, LED100W-057-C1750-D Datasheet, Thomas Research Products Distributor
LED100W-057-C1750-D Details Description
Related parts for LED100W-057-C1750-D
IDC CABLE - MPD50K/MC50G/X datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M10-1.25 6H 4.5V datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X20MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm Series 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf