Thomas Research Products LED12W-12-C1000
LED12W-12-C1000 picture photo
Mfg. Part Number
LED12W-12-C1000
Brief Description
LED SUPPLY CC AC/DC 6-12V 1A
Datasheet Download
LED12W-12-C1000.pdf
Availability of LED12W-12-C1000
QUANTITY
LED12W-12-C1000 Order Process
Ship out your order
Specifications of LED12W-12-C1000
Internal Part NumberEIS-LED12W-12-C1000
3D ModelLED-12W.stpLED-12W.igs
Standard Package50
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesLED-12W
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output6 ~ 12 V
Current - Output (Max)1A
Power (Watts)12W
Voltage - Isolation-
Dimming-
FeaturesOCP, OVP, SCP
RatingsIP66
Operating Temperature-30°C ~ 60°C
Efficiency78%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension3.35" L x 1.42" W x 0.91" H (85.0mm x 36.0mm x 23.0mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, cULus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LED12W-12-C1000
Related LinksLED12W-, LED12W-12-C1000 Datasheet, Thomas Research Products Distributor
LED12W-12-C1000 Details Description
Related parts for LED12W-12-C1000
LP.100"SHRD HDR .100" VERT 15GLD datasheet.pdf
IC MPU MPC86XX 1.067GHZ 994BGA datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
LED SUPP CC BUCK 32V 500MA 7SIP datasheet.pdf
RES 8.45 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
COLLET REDUCER FOR FGG.2B. datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf