Thomas Research Products LED40W-036-C1100-D
LED40W-036-C1100-D picture photo
Mfg. Part Number
LED40W-036-C1100-D
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED SUPPLY CC AC/DC 12-36V 1.1A
Datasheet Download
LED40W-036-C1100-D.pdf
Availability of LED40W-036-C1100-D
QUANTITY
LED40W-036-C1100-D Order Process
Ship out your order
Specifications of LED40W-036-C1100-D
Internal Part NumberEIS-LED40W-036-C1100-D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Drivers Overview
Design ResourcesLighting Product Selector
3D ModelLED-40W, TRC-040.stpLED-40W, TRC-040.igs
Standard Package25
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesLED-40W
TypeConstant Current, Voltage
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output12 ~ 36 V
Current - Output (Max)1.1A
Power (Watts)40W
Voltage - Isolation-
DimmingAnalog, Resistance
FeaturesOCP, OVP, SCP
RatingsIP66, NEMA 4
Operating Temperature-30°C ~ 60°C
Efficiency86%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension3.74" L x 2.76" W x 1.26" H (95.0mm x 70.0mm x 32.0mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, cURus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LED40W-036-C1100-D
Related LinksLED40W-03, LED40W-036-C1100-D Datasheet, Thomas Research Products Distributor
LED40W-036-C1100-D Details Description
Related parts for LED40W-036-C1100-D
CIR BRKR THRM 15A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
LED PNL MT 1" 230VAC WT FLAT GRN datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V NP0 1812 datasheet.pdf
RES 147 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
MARKER CARD PRINTED HORIZONTALLY datasheet.pdf
IC REG LDO 1V 1A SOT223 datasheet.pdf
CONN HDR 30POS 2.54MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf