Thomas Research Products LED50W-060-C0830
LED50W-060-C0830 picture photo
Mfg. Part Number
LED50W-060-C0830
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED SUPPLY CC AC/DC 20-60V 830MA
Datasheet Download
LED50W-060-C0830.pdf
Availability of LED50W-060-C0830
QUANTITY
LED50W-060-C0830 Order Process
Ship out your order
Specifications of LED50W-060-C0830
Internal Part NumberEIS-LED50W-060-C0830
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Drivers Overview
Design ResourcesLighting Product Selector
3D ModelLED-50W.stpLED-50W.igs
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesLED-50W
TypeConstant Current
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output20 ~ 60 V
Current - Output (Max)830mA
Power (Watts)50W
Voltage - Isolation-
Dimming-
FeaturesOCP, OVP, SCP
RatingsIP66
Operating Temperature-30°C ~ 60°C
Efficiency88%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension7.64" L x 1.69" W x 0.98" H (194.0mm x 43.0mm x 25.0mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, cULus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LED50W-060-C0830
Related LinksLED50W-0, LED50W-060-C0830 Datasheet, Thomas Research Products Distributor
LED50W-060-C0830 Details Description
Related parts for LED50W-060-C0830
CONN FFC VERT 27POS 1.25MM PCB datasheet.pdf
CONN MINI-D 68POS R/A RECPT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 15MA DO35 datasheet.pdf
IC VOLT COMPARATOR QUAD 14-SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 10-MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
DUST COVER FOR MDM-21S datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ TO220 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf