Thomas Research Products LED50W-060
LED50W-060 picture photo
Mfg. Part Number
LED50W-060
Brief Description
LED SUPPLY CV AC/DC 60V 830MA
Datasheet Download
LED50W-060.pdf
Availability of LED50W-060
QUANTITY
LED50W-060 Order Process
Ship out your order
Specifications of LED50W-060
Internal Part NumberEIS-LED50W-060
3D ModelLED-50W.stpLED-50W.igs
Standard Package1
SeriesLED-50W
TypeConstant Voltage
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output60V
Current - Output (Max)830mA
Power (Watts)50W
Voltage - Isolation-
Dimming-
FeaturesOCP, OVP, SCP
RatingsIP66
Operating Temperature-30°C ~ 60°C
Efficiency88%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension7.64" L x 1.69" W x 0.98" H (194.0mm x 43.0mm x 25.0mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LED50W-060
Related LinksLED50, LED50W-060 Datasheet, Thomas Research Products Distributor
LED50W-060 Details Description
Related parts for LED50W-060
Connector Receptacle 44 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT PWM OCP HV TO220 datasheet.pdf
DSUB CABLE - CMP25S/AE25M/CMP25S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE 4PDT 1A 3V datasheet.pdf
RES SMD 21.5K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
SWITCH DIP TAPE SEALED 1POS 24V datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf