Thomas Research Products LED60W-022-C2720
LED60W-022-C2720 picture photo
Mfg. Part Number
LED60W-022-C2720
Brief Description
LED SUPPLY CC AC/DC 7-22V 2.72A
Datasheet Download
LED60W-022-C2720.pdf
Availability of LED60W-022-C2720
QUANTITY
LED60W-022-C2720 Order Process
Ship out your order
Specifications of LED60W-022-C2720
Internal Part NumberEIS-LED60W-022-C2720
3D ModelLED-60W, LED-75W.stpLED-60W, LED-75W.igs
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesLED-60W
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output7 ~ 22 V
Current - Output (Max)2.72A
Power (Watts)60W
Voltage - Isolation-
Dimming-
FeaturesOCP, OVP, SCP
RatingsIP66
Operating Temperature-30°C ~ 65°C
Efficiency89%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension6.42" L x 2.81" W x 1.83" H (163.0mm x 71.3mm x 46.5mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, CSA, cULus, EN
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LED60W-022-C2720
Related LinksLED60W-0, LED60W-022-C2720 Datasheet, Thomas Research Products Distributor
LED60W-022-C2720 Details Description
Related parts for LED60W-022-C2720
THYRISTOR SCR 10A 800V TO220AB datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 50PPM DWN SPRD SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
LED MT VERT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS PIN datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 348 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS PNL MNT SKT datasheet.pdf