Thomas Research Products LED60W-048
LED60W-048 picture photo
Mfg. Part Number
LED60W-048
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED SUPPLY CV AC/DC 48V 1.25A
Datasheet Download
LED60W-048.pdf
Availability of LED60W-048
QUANTITY
LED60W-048 Order Process
Ship out your order
Specifications of LED60W-048
Internal Part NumberEIS-LED60W-048
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Drivers Overview
Design ResourcesLighting Product Selector
3D ModelLED-60W, LED-75W.stpLED-60W, LED-75W.igs
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesLED-60W
TypeConstant Voltage
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output48V
Current - Output (Max)1.25A
Power (Watts)60W
Voltage - Isolation-
Dimming-
FeaturesOCP, OVP, SCP
RatingsIP66
Operating Temperature-30°C ~ 65°C
Efficiency91%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension7.25" L x 2.81" W x 1.83" H (184.0mm x 71.3mm x 46.5mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, cULus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LED60W-048
Related LinksLED60, LED60W-048 Datasheet, Thomas Research Products Distributor
LED60W-048 Details Description
Related parts for LED60W-048
KWIK KLIP LOCKING 1" 1"REF datasheet.pdf
IC Z8 GP MCU 4K OTP 20DIP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 24-QSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS .100" DL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
POT 1.0K OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
LED PM IND PROMINENT WHT datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V 10% BX 1812 datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CMOS 50PPM 5X7MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf