Thomas Research Products LED60W-170-C0350
LED60W-170-C0350 picture photo
Mfg. Part Number
LED60W-170-C0350
Brief Description
LED SUPPLY CC AC/DC 56-170V
Datasheet Download
LED60W-170-C0350.pdf
Availability of LED60W-170-C0350
QUANTITY
LED60W-170-C0350 Order Process
Ship out your order
Specifications of LED60W-170-C0350
Internal Part NumberEIS-LED60W-170-C0350
SeriesLED-60W
TypeConstant Current
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output56 ~ 170 V
Current - Output (Max)350mA
Power (Watts)60W
RatingsIP66
Operating Temperature-30°C ~ 65°C
Efficiency92%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension6.42" L x 2.81" W x 1.83" H (163.0mm x 71.3mm x 46.5mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, CSA, cULus, EN
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LED60W-170-C0350
Related LinksLED60W-1, LED60W-170-C0350 Datasheet, Thomas Research Products Distributor
LED60W-170-C0350 Details Description
Related parts for LED60W-170-C0350
CONN EDGECARD 68POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
PLIER/CUTTER INSULATED 2PIECE datasheet.pdf
RES SMD 316K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 9POS 5A datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
HDM BP POLAR/GUIDE OPT ST 30SAU datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 418MA 270 MOHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 910PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
0,22UF 63V 4X7MM 85C 1500H datasheet.pdf