Thomas Research Products LED60W-170
LED60W-170 picture photo
Mfg. Part Number
LED60W-170
Brief Description
LED SUPPLY CV AC/DC 170V 350MA
Datasheet Download
LED60W-170.pdf
Availability of LED60W-170
QUANTITY
LED60W-170 Order Process
Ship out your order
Specifications of LED60W-170
Internal Part NumberEIS-LED60W-170
SeriesLED-60W
TypeConstant Voltage
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output170V
Current - Output (Max)450mA
Power (Watts)60W
RatingsIP66
Operating Temperature-30°C ~ 65°C
Efficiency92%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension7.25" L x 2.81" W x 1.83" H (184.0mm x 71.3mm x 46.5mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, cULus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LED60W-170
Related LinksLED60, LED60W-170 Datasheet, Thomas Research Products Distributor
LED60W-170 Details Description
Related parts for LED60W-170
BRD SPT THR STUD SNAP RIVET 3/4" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 7.15 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 1/16"-200M YLLW/GREEN datasheet.pdf
IC KEYBOARD SCANNER I2C 40VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
IC FPGA 544 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
LASER MODULE datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf