Essentra Components (formerly Richco, Inc.) LEDS3-10-26
LEDS3-10-26 picture photo
Mfg. Part Number
LEDS3-10-26
Manufacturer
Product Category
LEDs - Spacers, Standoffs
Brief Description
LED SPACER FOR T-1 3/4) 5/8"
Datasheet Download
LEDS3-10-26.pdf
Availability of LEDS3-10-26
QUANTITY
LEDS3-10-26 Order Process
Ship out your order
Specifications of LEDS3-10-26
Internal Part NumberEIS-LEDS3-10-26
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Hardware
Engineering Technology
Injection Molding and Plastics
Plastic Materials
Standard Package1,000
Category Optoelectronics
FamilyLEDs - Spacers, Standoffs
SeriesLEDS
ColorBlack
Length0.625" (15.88mm)
LEDT1 3/4
MaterialPVC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LEDS3-10-26
Related LinksLEDS3, LEDS3-10-26 Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
LEDS3-10-26 Details Description
Related parts for LEDS3-10-26
CONN EDGECARD 26POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
MINI LATCH HSG .100CC SR POL datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1.8W MONO 10LLP datasheet.pdf
IC SSR HIGH SIDE SGL MO-3 P2PAK datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 24A IPAK datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.118" (3.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 305 TYPE A 38POS datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 2SMD datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 6A datasheet.pdf