Sensata Technologies/Airpax LELK11-1-53-50.0-T-01-V
LELK11-1-53-50.0-T-01-V picture photo
Mfg. Part Number
LELK11-1-53-50.0-T-01-V
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR 50A 240VAC 80VDC
Datasheet Download
LELK11-1-53-50.0-T-01-V.pdf
Availability of LELK11-1-53-50.0-T-01-V
QUANTITY
LELK11-1-53-50.0-T-01-V Order Process
Ship out your order
Specifications of LELK11-1-53-50.0-T-01-V
Internal Part NumberEIS-LELK11-1-53-50.0-T-01-V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
SeriesLEL
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating50A
Voltage Rating - AC240V
Voltage Rating - DC80V
Number of Poles2
Actuator TypeLever
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LELK11-1-53-50.0-T-01-V
Related LinksLELK11-1-53, LELK11-1-53-50.0-T-01-V Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
LELK11-1-53-50.0-T-01-V Details Description
Related parts for LELK11-1-53-50.0-T-01-V
IDC CABLE - MDH24K/MC24M/MDH24K datasheet.pdf
ROUND SPACER #6 PVC 1-1/2" datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.93V SC70-3 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 20MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 8.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
TIMER SS MINI DPDT 10SECONDS datasheet.pdf
TAPE ALUM FOIL 19.05MM CIR 5/PK datasheet.pdf