Taiyo Yuden LEM2520T120J
LEM2520T120J picture photo
Mfg. Part Number
LEM2520T120J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 12UH 150MA 3.8 OHM SMD
Datasheet Download
LEM2520T120J.pdf
Availability of LEM2520T120J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LEM2520T120J Order Process
Ship out your order
Specifications of LEM2520T120J
Internal Part NumberEIS-LEM2520T120J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLLEM(C)2520 Series 06/Mar/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLE
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance12µH
Tolerance±5%
Current Rating150mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)3.8 Ohm Max
Q @ Freq25 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant23MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LEM2520T120J
Related LinksLEM252, LEM2520T120J Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LEM2520T120J Details Description
Related parts for LEM2520T120J
TRIAC 800V 12A TO220AB datasheet.pdf
Connector Header 7 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
SWITCH M/F BASIC 5131501604 datasheet.pdf
RJ45 CAT5 PUR SINGLE END MOULD datasheet.pdf
EVAL BOARD BUCK REG LT3741 datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 8SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMC datasheet.pdf
OSC XO 12.288MHZ CMOS SMD datasheet.pdf