Taiyo Yuden LEM2520T12NK
LEM2520T12NK picture photo
Mfg. Part Number
LEM2520T12NK
Brief Description
FIXED IND 120NH 500MA 270 MOHM
Datasheet Download
LEM2520T12NK.pdf
Availability of LEM2520T12NK
QUANTITY
LEM2520T12NK Order Process
Ship out your order
Specifications of LEM2520T12NK
Internal Part NumberEIS-LEM2520T12NK
Material - Core-
Inductance120nH
Tolerance±10%
Current Rating500mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)270 mOhm Max
Q @ Freq15 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant3.9GHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LEM2520T12NK
Related LinksLEM252, LEM2520T12NK Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LEM2520T12NK Details Description
Related parts for LEM2520T12NK
CAP CER 120PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RESONATOR SAW CER 310MHZ SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.16K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONSPICUITY MRK 2"X12" WHT 100PC datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS .100 STR 15AU datasheet.pdf
BUZZ VAC 2.9KHZ FAST SPEED UP datasheet.pdf
MOD DDR2 SDRAM 512MB 200SODIMM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 8.45 OHM 1% 10W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf