Taiyo Yuden LEM2520T1R2J
LEM2520T1R2J picture photo
Mfg. Part Number
LEM2520T1R2J
Brief Description
FIXED IND 1.2UH 230MA 1.2 OHM
Datasheet Download
LEM2520T1R2J.pdf
Availability of LEM2520T1R2J
QUANTITY
LEM2520T1R2J Order Process
Ship out your order
Specifications of LEM2520T1R2J
Internal Part NumberEIS-LEM2520T1R2J
Material - Core-
Inductance1.2µH
Tolerance±5%
Current Rating230mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.2 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant180MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LEM2520T1R2J
Related LinksLEM252, LEM2520T1R2J Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LEM2520T1R2J Details Description
Related parts for LEM2520T1R2J
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS RT/A .163 GOLD datasheet.pdf
FERRITE BEAD 60 OHMS AXIAL LEAD datasheet.pdf
IC 8-INPUT MUX 3-ST 16SSOP datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.93V SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY 8POS SLG .100 datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
IC MMIC IQ MIXER 12SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB datasheet.pdf
OSC MEMS 200.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf