Taiyo Yuden LEM2520T1R8J
LEM2520T1R8J picture photo
Mfg. Part Number
LEM2520T1R8J
Brief Description
FIXED IND 1.8UH 210MA 1.45 OHM
Datasheet Download
LEM2520T1R8J.pdf
Availability of LEM2520T1R8J
QUANTITY
LEM2520T1R8J Order Process
Ship out your order
Specifications of LEM2520T1R8J
Internal Part NumberEIS-LEM2520T1R8J
Material - Core-
Inductance1.8µH
Tolerance±5%
Current Rating210mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.45 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant100MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LEM2520T1R8J
Related LinksLEM252, LEM2520T1R8J Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LEM2520T1R8J Details Description
Related parts for LEM2520T1R8J
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
2P ST-TIMER GEH datasheet.pdf
HOUSING LOWER DIN RAIL 10POS datasheet.pdf
CAP CER 10UF 6.3V X7R 1206 datasheet.pdf
FERRITE CORE PM 250NH N27 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
FIXED IND 3MH 63MA 35 OHM TH datasheet.pdf