Taiyo Yuden LEM2520T2R7J
LEM2520T2R7J picture photo
Mfg. Part Number
LEM2520T2R7J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.7UH 195MA 1.7 OHM
Datasheet Download
LEM2520T2R7J.pdf
Availability of LEM2520T2R7J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LEM2520T2R7J Order Process
Ship out your order
Specifications of LEM2520T2R7J
Internal Part NumberEIS-LEM2520T2R7J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLLEM(C)2520 Series 06/Mar/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLE
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance2.7µH
Tolerance±5%
Current Rating195mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.7 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant55MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LEM2520T2R7J
Related LinksLEM252, LEM2520T2R7J Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LEM2520T2R7J Details Description
Related parts for LEM2520T2R7J
SWITCH SLIDE SPDT 3A 120V datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 6.3V 10% 1206 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 10A PNL MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 20HSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
COVER-DOWN FOR DISPLAYPORT datasheet.pdf
40W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 200V TO220 datasheet.pdf
381 TB SOC 2-ROWS WF VER datasheet.pdf
CONN RECPT 270POS GOLD SMD datasheet.pdf