Taiyo Yuden LEM2520T2R7J
LEM2520T2R7J picture photo
Mfg. Part Number
LEM2520T2R7J
Brief Description
FIXED IND 2.7UH 195MA 1.7 OHM
Datasheet Download
LEM2520T2R7J.pdf
Availability of LEM2520T2R7J
QUANTITY
LEM2520T2R7J Order Process
Ship out your order
Specifications of LEM2520T2R7J
Internal Part NumberEIS-LEM2520T2R7J
Material - Core-
Inductance2.7µH
Tolerance±5%
Current Rating195mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.7 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant55MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LEM2520T2R7J
Related LinksLEM252, LEM2520T2R7J Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LEM2520T2R7J Details Description
Related parts for LEM2520T2R7J
EVAL MOD FOR TPS79328 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 3.5MM datasheet.pdf
ENDPLATE WDL 2.5S WM BEIGE datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 1W 5% WW AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CAP ARRAY 68PF 100V NP0 0612 datasheet.pdf
COVER ANVIL BRACKET datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 35MM datasheet.pdf