Taiyo Yuden LEM2520T470J
LEM2520T470J picture photo
Mfg. Part Number
LEM2520T470J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 47UH 80MA 11.1 OHM SMD
Datasheet Download
LEM2520T470J.pdf
Availability of LEM2520T470J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LEM2520T470J Order Process
Ship out your order
Specifications of LEM2520T470J
Internal Part NumberEIS-LEM2520T470J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLLEM(C)2520 Series 06/Mar/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLE
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance47µH
Tolerance±5%
Current Rating80mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)11.1 Ohm Max
Q @ Freq20 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant13MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LEM2520T470J
Related LinksLEM252, LEM2520T470J Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LEM2520T470J Details Description
Related parts for LEM2520T470J
IC REG LDO 3.3V 0.1A 8SO datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 27A TO-3P datasheet.pdf
CONN HEADER 84POS DUAL .05" T/H datasheet.pdf
FUSE TELPOWER 1A 170VDC datasheet.pdf
IC OPAMP CUR SENS 1.2MHZ 14TSSOP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS JAMNUT SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FUSE INLINE TIME DELAY 300V 3.2A datasheet.pdf
LGH 6 POS PLUG KIT datasheet.pdf