Taiyo Yuden LEM2520TR15J
LEM2520TR15J picture photo
Mfg. Part Number
LEM2520TR15J
Brief Description
FIXED IND 150NH 480MA 420 MOHM
Datasheet Download
LEM2520TR15J.pdf
Availability of LEM2520TR15J
QUANTITY
LEM2520TR15J Order Process
Ship out your order
Specifications of LEM2520TR15J
Internal Part NumberEIS-LEM2520TR15J
Material - Core-
Inductance150nH
Tolerance±5%
Current Rating480mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)420 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 25.2MHz
Frequency - Self Resonant550MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test25.2MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LEM2520TR15J
Related LinksLEM252, LEM2520TR15J Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LEM2520TR15J Details Description
Related parts for LEM2520TR15J
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Solder datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG ADJ 16LLP datasheet.pdf
IC REG BST 3.3V 3.6A SYNC 16VQFN datasheet.pdf
TVS DIODE 6.8VWM 11VC 20SOIC datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR AD9857 datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 1% 1/6W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf