Taiyo Yuden LEM2520TR56J
LEM2520TR56J picture photo
Mfg. Part Number
LEM2520TR56J
Brief Description
FIXED IND 560NH 325MA 750 MOHM
Datasheet Download
LEM2520TR56J.pdf
Availability of LEM2520TR56J
QUANTITY
LEM2520TR56J Order Process
Ship out your order
Specifications of LEM2520TR56J
Internal Part NumberEIS-LEM2520TR56J
Material - Core-
Inductance560nH
Tolerance±5%
Current Rating325mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)750 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 25.2MHz
Frequency - Self Resonant300MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test25.2MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LEM2520TR56J
Related LinksLEM252, LEM2520TR56J Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LEM2520TR56J Details Description
Related parts for LEM2520TR56J
RES SMD 44.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 44POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
OSC XO 921.6MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONN HEADER 62POS 1MM VERT GOLD datasheet.pdf
CERAMIC MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 3A 125V datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1MA 20V datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY RA BKWY 09 CKT 3 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf