Taiyo Yuden LEMF2520T6R8M
LEMF2520T6R8M picture photo
Mfg. Part Number
LEMF2520T6R8M
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 175MA 350 MOHM
Datasheet Download
LEMF2520T6R8M.pdf
Availability of LEMF2520T6R8M
QUANTITY
LEMF2520T6R8M Order Process
Ship out your order
Specifications of LEMF2520T6R8M
Internal Part NumberEIS-LEMF2520T6R8M
Material - Core-
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating175mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)350 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant38MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LEMF2520T6R8M
Related LinksLEMF25, LEMF2520T6R8M Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LEMF2520T6R8M Details Description
Related parts for LEMF2520T6R8M
IC DCP QUAD 250K 256TAP 24-TSSOP datasheet.pdf
RECT BRIDGE 35A 600V WIRE LEADS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER 8BIT 16SO datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
JUNIOR-TIMER CONTACT datasheet.pdf
RES 34 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 63.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SIDE datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC datasheet.pdf