Taiyo Yuden LEMF2520T6R8M
LEMF2520T6R8M picture photo
Mfg. Part Number
LEMF2520T6R8M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 175MA 350 MOHM
Datasheet Download
LEMF2520T6R8M.pdf
Availability of LEMF2520T6R8M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LEMF2520T6R8M Order Process
Ship out your order
Specifications of LEMF2520T6R8M
Internal Part NumberEIS-LEMF2520T6R8M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLE
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating175mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)350 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant38MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LEMF2520T6R8M
Related LinksLEMF25, LEMF2520T6R8M Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LEMF2520T6R8M Details Description
Related parts for LEMF2520T6R8M
ROUND SPACER 0.047" NYLON 1/4" datasheet.pdf
TRANS PNP 150V 0.3A SOT323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .100" SNGL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CAP TANT 11UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf