Artesyn Embedded Technologies LES20A24-1V8EJ
LES20A24-1V8EJ picture photo
Mfg. Part Number
LES20A24-1V8EJ
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 1.8V 100W
Datasheet Download
LES20A24-1V8EJ.pdf
Availability of LES20A24-1V8EJ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LES20A24-1V8EJ Order Process
Ship out your order
Specifications of LES20A24-1V8EJ
Internal Part NumberEIS-LES20A24-1V8EJ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package64
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesTyphoon
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 11.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/8 Brick
Size / Dimension2.30" L x 0.90" W x 0.19" H (58.4mm x 22.9mm x 4.8mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency91%
Power (Watts) - Max36W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LES20A24-1V8EJ
Related LinksLES20A2, LES20A24-1V8EJ Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
LES20A24-1V8EJ Details Description
Related parts for LES20A24-1V8EJ
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf