Hirose Electric Co Ltd LF10WBR-4P(03)
LF10WBR-4P(03) picture photo
Mfg. Part Number
LF10WBR-4P(03)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
LF10WBR-4P(03).pdf
Availability of LF10WBR-4P(03)
QUANTITY
LF10WBR-4P(03) Order Process
Ship out your order
Specifications of LF10WBR-4P(03)
Internal Part NumberEIS-LF10WBR-4P(03)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileWaterproof Power Connectors - Hirose
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesLF
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Rear Side Nut
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationKeyed
Ingress ProtectionIP68 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishZinc Alloy, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating10A
Voltage - Rated125VAC/DC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LF10WBR-4P(03)
Related LinksLF10WBR, LF10WBR-4P(03) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
LF10WBR-4P(03) Details Description
Related parts for LF10WBR-4P(03)
CAP TANT 39UF 10V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN MAGJACK 8PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
TERM SLDR TURRET SLOTTED 6.35MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 69.4VC P600 datasheet.pdf
RES 500 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SL-SMART5.0X/03/180 1.5SN BK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 16AWG BROWN 1000' datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS SKT datasheet.pdf