ST LF27CDT-TR
LF27CDT-TR picture photo
Mfg. Part Number
LF27CDT-TR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.7V 0.5A DPAK
Datasheet Download
LF27CDT-TR.pdf
Availability of LF27CDT-TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LF27CDT-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of LF27CDT-TR
Internal Part NumberEIS-LF27CDT-TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
SeriesAutomotive, AEC-Q100
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.7V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)0.4V @ 500mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageD-Pak
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LF27CDT-TR
Related LinksLF27C, LF27CDT-TR Datasheet, ST Distributor
LF27CDT-TR Details Description
Related parts for LF27CDT-TR
IC BUFF/DVR 4BIT N-INVERT 28PLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 60POS SMT .050" GOLD datasheet.pdf
RACK AND PANEL PLUG 400POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 5MM datasheet.pdf
SYSTEM CABLE datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS PIN datasheet.pdf