ST LF50ABPT
LF50ABPT picture photo
Mfg. Part Number
LF50ABPT
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 5V 0.5A PPAK
Datasheet Download
LF50ABPT.pdf
Availability of LF50ABPT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LF50ABPT Order Process
Ship out your order
Specifications of LF50ABPT
Internal Part NumberEIS-LF50ABPT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
SeriesAutomotive, AEC-Q100
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output5V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)0.4V @ 500mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
Supplier Device PackagePPAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LF50ABPT
Related LinksLF50, LF50ABPT Datasheet, ST Distributor
LF50ABPT Details Description
Related parts for LF50ABPT
CONN HEADER 2POS .100" DUAL GOLD datasheet.pdf
IC FET BUS SWITCH QUAD 14SOIC datasheet.pdf
IC LATCH TRANSP OCT 3ST 20-SOIC datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 6A 240VAC 50VDC datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 0.17 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 200A AC/DC datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS INLINE PIN datasheet.pdf