Littelfuse LFC600602C
LFC600602C picture photo
Mfg. Part Number
LFC600602C
Manufacturer
Product Category
Fuseholders
Brief Description
FUSE BLOK CART 600V 60A DIN RAIL
Datasheet Download
LFC600602C.pdf
Availability of LFC600602C
QUANTITY
LFC600602C Order Process
Ship out your order
Specifications of LFC600602C
Internal Part NumberEIS-LFC600602C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyFuseholders
SeriesLF
Fuseholder TypeHolder
Fuse TypeCartridge
For Use With/Related ProductsClass CD
Fuse Size-
Number of Circuits2
Voltage600V
Current Rating60A
Mounting TypeDIN Rail
OrientationHorizontal
Termination StyleBox Lug
Contact MaterialCopper Alloy
Contact Finish*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LFC600602C
Related LinksLFC60, LFC600602C Datasheet, Littelfuse Distributor
LFC600602C Details Description
Related parts for LFC600602C
CONN SPRING CONT 46 POS .276 SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 324 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
SCREW JACK FOR MOD TO T-STRUTS datasheet.pdf
DSUB 15 F CRIMP HD CLIN G50 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 150 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 256KBIT 2MHZ 8MLP datasheet.pdf
IC FPGA 93 I/O 132CBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 15W datasheet.pdf