Littelfuse LFC600602C
LFC600602C picture photo
Mfg. Part Number
LFC600602C
Manufacturer
Product Category
Fuseholders
Brief Description
FUSE BLOK CART 600V 60A DIN RAIL
Datasheet Download
LFC600602C.pdf
Availability of LFC600602C
QUANTITY
LFC600602C Order Process
Ship out your order
Specifications of LFC600602C
Internal Part NumberEIS-LFC600602C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyFuseholders
SeriesLF
Fuseholder TypeHolder
Fuse TypeCartridge
For Use With/Related ProductsClass CD
Fuse Size-
Number of Circuits2
Voltage600V
Current Rating60A
Mounting TypeDIN Rail
OrientationHorizontal
Termination StyleBox Lug
Contact MaterialCopper Alloy
Contact Finish*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LFC600602C
Related LinksLFC60, LFC600602C Datasheet, Littelfuse Distributor
LFC600602C Details Description
Related parts for LFC600602C
SWITCH DUST COVER F/JWL SER datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 16-SSOP datasheet.pdf
IC POWER SUPPLY CONTROLLER 12DFN datasheet.pdf
VARISTOR 47.6V 2KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN RCPT 190POS VERT .025 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RELAY SSR 50A 5-24VDC ZERO CROSS datasheet.pdf