| Internal Part Number | EIS-LFC789D25CPWR | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear Transistor Driver | |
| Series | - | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Type | Positive Fixed and Adjustable | |
| Number of Outputs | 2 | |
| Current - Supply | 2.5mA | |
| Voltage - Input | 9 V ~ 16 V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |
| Package / Case | 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | |