Lattice Semiconductor Corporation LFE2-12E-6F256C
LFE2-12E-6F256C picture photo
Mfg. Part Number
LFE2-12E-6F256C
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 193 I/O 256BGA
Datasheet Download
LFE2-12E-6F256C.pdf
Availability of LFE2-12E-6F256C
QUANTITY
LFE2-12E-6F256C Order Process
Ship out your order
Specifications of LFE2-12E-6F256C
Internal Part NumberEIS-LFE2-12E-6F256C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLTin/Lead Devices 23/Jun/2015
PCN Assembly/OriginAlternate Qualified Test Site 30/Sep/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesECP2
Number of LABs/CLBs1500
Number of Logic Elements/Cells12000
Total RAM Bits226304
Number of I/O193
Number of Gates-
Voltage - Supply1.14 V ~ 1.26 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case256-BGA
Supplier Device Package256-FPBGA (17x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LFE2-12E-6F256C
Related LinksLFE2-12, LFE2-12E-6F256C Datasheet, Lattice Semiconductor Corporation Distributor
LFE2-12E-6F256C Details Description
Related parts for LFE2-12E-6F256C
RES 1.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL RELAY UNDER VOLT 110VAC datasheet.pdf
CAP CER 220PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 121 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf