Lattice Semiconductor Corporation LFE2-12E-6FN484I
LFE2-12E-6FN484I picture photo
Mfg. Part Number
LFE2-12E-6FN484I
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 297 I/O 484BGA
Datasheet Download
LFE2-12E-6FN484I.pdf
Availability of LFE2-12E-6FN484I
QUANTITY
LFE2-12E-6FN484I Order Process
Ship out your order
Specifications of LFE2-12E-6FN484I
Internal Part NumberEIS-LFE2-12E-6FN484I
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Cu Wire 01/Jul/2013
PCN Assembly/OriginAlternate Qualified Test Site 30/Sep/2013
Alternate Assembly Revision B 17/Nov/2014
Alternate Assembly/Test Site 14/Apr/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesECP2
Number of LABs/CLBs1500
Number of Logic Elements/Cells12000
Total RAM Bits226304
Number of I/O297
Number of Gates-
Voltage - Supply1.14 V ~ 1.26 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Package / Case484-BBGA
Supplier Device Package484-FPBGA (23x23)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LFE2-12E-6FN484I
Related LinksLFE2-12E, LFE2-12E-6FN484I Datasheet, Lattice Semiconductor Corporation Distributor
LFE2-12E-6FN484I Details Description
Related parts for LFE2-12E-6FN484I
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 13.3 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
OSC XO 20.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
BOARD SAR ADC LTC2355-14 datasheet.pdf
RES 332 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 290MA 1.15 OHM datasheet.pdf